Aydın Valiliği, AB Büyükelçilerinden Oluşan Heyeti Misafir Etti

      Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosunun koordinatörlüğünde, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Dr.Christian Berger ve beraberinde Avrupa Birliği’nin 22 Ülke Büyükelçisinin ilimizi ziyaret programı gerçekleştirildi.

 ‘AB Büyükelçileri Aydın Buluşması’ ve ‘Afrodisyas AB Büyükelçileri Buluşması’ olarak planlanan ve Aydın için son derece önemli olan bu ziyaret, 20-21-22 Ekim tarihlerini kapsamıştır. Ziyaretin ikinci gününde yapılan etkinlikler, Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Aydın Valiliği tarafından yürütülen “Aydın İl Tanıtım Projesi’nin” faaliyetleri arasında yer alan “Afrodisias Yılı Etkinlikleri” kapsamında yapılmıştır.

Ziyaret, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Dr. Christian Berger’in haziran ayında ilimizi ziyaretinden duyduğu memnuniyet sonucu, diğer tüm Avrupa Birliği üye ülke büyükelçileri ile birlikte tekrar ziyaret etme önerisi üzerine gerçekleşmiştir.

20 Ekim’de Kuşadası’na gelen heyetin Aydın ziyareti, 21 Ekim Pazar günü Aydın Arkeoloji Müzesinde yapılan açılış programıyla başlamıştır.  Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyon Başkanı Christian Berger, 22 ülkenin büyükelçileri ve eşlerinin de aralarında bulunduğu 34 kişilik heyeti Aydın Vali Yardımcısı Yücel GEMİCİ ve daire müdürleri karşıladı. Sabah ilk olarak Arkeoloji Müzeni gezen heyet burada tercümanlar aracılığıyla ve Müze Müdürü Yılmaz Akan'dan bilgi aldılar. Müzede, bölgenin tarihinin anlatıldığı sunumu izleyen heyet, tarihteki en eski beste olarak bilinen 'Seikilos'un Şarkısı'nı dinledi. Müze gezisi sonrası ikinci durakları Ilıcabaşı Mahallesindeki Roman Dernekleri oldu. Bandoyla karşılanan heyete Romanlar Dernek Başkanı Abdül Aydeniz, proje kapsamında aldıkları desteklerle yapılan ürünleri tanıttı. Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyon Başkanı Christian Berger, ziyaretler sırasında yaptığı konuşmalarda; "Böyle bir yerde bu projelerin başarılı bir şekilde yapılmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu da bana büyük ve başarılı projeler gerçekleştirilmesinden dolayı büyük mutluluk veriyor. Aynı zamanda, toprağın ne kadar zengin ve bereketli olduğunu gördük."

Buradaki programın ardından Aydın'ın tarihini yansıtan Tralleis antik kentine geçen heyet, Tralleis'te bir saat inceleme yaparak yetkililerden bilgi aldı.

 

AB Büyükelçileri daha sonra Adnan Menderes'in memleketi, Çakırbeyli Mahallesine gitti. Heyeti burada Yörüklerin kurduğu çadır ile karşıladılar. Koçarlı Kaymakamı Fırat Çelik, Belediye Başkanı Mutlu Öztürk, Aydın Yörük Dernekleri Başkanı Muhsin Aydoğdu heyete çeşitli hediyeler takdim etti. Aydoğdu, ardından AB Türkiye Delegasyon Başkanı Christian Berger'e de fes giydirdi. Baklava ikram edilen heyet daha sonra Çakırbeyli Organik Semt pazarını gezdi.

 

Aydın Valisi Yavuz Selim KÖŞGER, AB heyeti onuruna Akşam yemeği düzenledi. Sıcak bir atmosferin oluştuğu akşam yemeğine Yüksel Yalova Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri enstrümanlarıyla eşlik ettiler.