Valiliğimiz (AB ve Dış İlişkiler Bürosu) tarafından 2018 yılı Erasmusplus KA1 Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Programı 2018-1-TR01-KA104-053784 numaralı “Bağımlılıkla Mücadelede Kurumsal Çözümler”adlı proje Türkiye Ulusal Ajansı'na hazırlanıp sunulmuş ve desteklenmeye hak kazanmıştır. Projede Aydın Valiliği konsorsiyum lideri, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü konsorsiyum ortakları olarak belirlenmiştir.
Proje ile konsorsiyum üyesi kurumların bağımlılıkla mücadele konusunda çalışan personelinin madde bağımlılığı ile mücadelede bilgi, eğitim ve öğretim becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmiş, bu amaçla proje konsorsiyum ortaklarından bağımlılık mücadele sürecinde ulusal yada uluslararası eğitim, seminer, çalıştay gibi faaliyetlere katılmış, kurum içinde ve dışında bağımlılıkla mücadele alanında aktif yetişkin eğitimi faaliyetlerinde görev almış 15 katılımcı, Avusturya'nın Viyana şehrinde bulunan ‘Verein Dialog Eğitim Merkezi’ nde 13-17 Mayıs 2019 tarihleri arasında bağımlılıkla mücadele konusundaki hizmet içi eğitim faaliyetine katılmışlardır.
Avusturya'nın Viyana şehrinde bağımlılıkla mücadelede, Viyana'daki en büyük dernek olan Verein Dialog tarafından ağırlanan katılımcılara, dernek yöneticileri tarafından hazırlanan madde bağımlılığı, madde bağımlılığı ile mücadele yöntem ve teknikleri konularında çeşitli sunumlar yapılmış, Proje katılımcıları, Viyana'da polis ve gözaltı merkezleri ile madde bağımlısı kişilere rehabilitasyon imkanı sağlayan kurum ve kuruluşları ziyaret ederek çalışma yöntem ve tekniklerini yakında inceleme fırsatı bulmuştur. Ayrıca bu kurumların uzman personellerinden, madde bağımlısı kişilere yaklaşım ve madde bağımlısı kişilerin uyuşturucu maddelerden kurtulmalarının nasıl gerçekleştirildiği konusunda bilgiler alınmıştır. 
Bu bağlamda kurumlar arasında bilgi ve tecrübe aktarımı sağlanmış, Aydın Emniyet Müdürlüğü içerisinde verilen eğitimler kapsamında Uyuşturucu ile mücadelenin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi adına 18-19-20-21 Haziran 2019 tarihlerinde 4 farklı oturumda toplam 224 kişiye;
 
 • Uyuşturucu madde nedir?
 • Uyuşturucu maddeye başlama nedenleri nelerdir?
 • Madde bağımlılığı nedir, bağımlılığa iten faktörler nelerdir?
 • Medde kullanım belirtileri nelerdir?
 • Narkotik maddelerin sınıflandırılması ve çeşitleri nelerdir?
 • Narkotik suçlarla mücadelenin önemi,
 • Sokak satıcıları kimlerdir?
 • Ticaret ve Kullanımda kullanılan jargonlar nelerdir?
 • Uyuşturucu satılan yerler ile kullanılan mekanlar nerelerdir?
 • Uyuşturucu suçlarında yasal durum nasıldır?
 • Madde bağımlılığı ile mücadelede çözüm merkezleri nerelerdir?
başlıklarından oluşan eğitimler düzenlenmiştir. 
Aynı bağlamda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bağımlılıkla mücadele konusunda eğitimler vermektedir. Son olarak Üniversitemiz Koçarlı Meslek Yüksekokulu (MYO)'da  Madde Bağımlılığı eğitimi verilmiştir. 2020 – 2021 Eğitim-Öğretim yılında bu eğitimlere devam edilecektir.