Göçmen Dostu Şehirler Projemizin İlk Toplantısı Aydın’da Gerçekleştirildi
 
Erasmus + KA2 Yetişkin Eğitimi projeleri kapsamında, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenmeye hak kazanan Göçmen Dostu Şehirler “Immigrants Friendly Cities” adlı projemizin ilk hareketliliği 4/5 Mart 2019 tarihlerinde Aydın’da gerçekleştirildi.
 
Aydın Valiliğimizin ortak, İl Göç İdaresi Müdürlüğünün ise koordinatör olduğu projemizin ilk toplantısı; Sosyal Etki ve Yenilikçi Eğitim Derneği (Türkiye), CEIPES (İtalya), Wisamar (Almanya), Pro IFALL(İsveç), Fonix(Norveç), Aketh (Yunanistan) ortak kurum ve kuruluşların katılımıyla Aydın Valiliği Toplantı salonunda gerçekleştirildi. 
 
Toplantı Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi ARAT ve İl Göç İdaresi Müdürü Soner KOÇ’un hoş geldin konuşmalarıyla başladı. İki gün süren toplantıda projemizin yol haritası, logosu, görev dağılımları, ikinci hareketlilik tarihleri konuşuldu. Proje toplantısının değerlendirilmesinin ardından toplantı sona erdi.
 
Göçmen Dostu Şehirler “Immigrants Friendly Cities” adlı projemiz hakkında kısa bilgi aşağıdadır.
 
• Göçmenlerin ihtiyaçlarına cevap verecek yeni teknolojik çözümler kullanarak kalıcı göçmen bilgi hizmetleri kurmak.
• Mülteci krizinden en çok etkilenen ülkelerdeki yetişkin eğitimi merkezleri, araştırma merkezleri ve kamu kurumları arasındaki işbirliği ve ağ oluşturmak.
• Mültecilerin, sığınmacıların ve yeni gelen göçmenlerin entegrasyonunu teşvik etmek ve Avrupa'da mülteci kriziyle ilgili farkındalık yaratmak.
• Öğrencilere, mültecilere ve sığınmacılara eğitim ve dijital eğitim araçlarına erişim sağlamak için Açık Eğitim Kaynaklarının (OER) kullanımını teşvik etmek