İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak’ı ziyaretleri

Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak ile makamında 01.06.2017  tarihinde yarım saat görüşen İngiliz Büyükelçi Richard Moore’ye eşi Maggie Moore, konsoloslar Timothy Fisher ve Gill Karataş eşlik etti. İngiliz Büyükelçinin kendisini ziyaretinden mutluluk duyduğunu belirten Vali Koçak, Aydın’da yaşayan İngiliz vatandaşı sayısının fazla olduğunu kaydetti. Koçak şöyle konuştu: “Bu durum iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi bakımından önemli. Geçen yıl Didim’e 1660, Kuşadası’nda 1394, Efeler’de 14 ve diğer ilçelerde de 50 civarında İngiliz vatandaşının ikamet ettiğini biliyoruz. Bu turistler iki ülke arasında köprü vazifesini görüyor. Didim ve Kuşadası’nı ziyaret ettiğimde bu etkileşimi bende tanıklık ettim. Hatta Didim’de bir İngiliz esnafla karşılaştım.”

AYDIN TURİZM AÇISINDAN GÜVENLİ 

Aydın’ın güvenlik açısından bir sorunu olmadığını dile getiren Koçak, “Büyükelçinin daha önceki ziyarette güvenlik konusunu görüşmüştük. O günden bu yana Aydın’da güvenliği etkileyen bir hadise olmadı. Uluslararası konjektörrden kaynaklanan genel anlamda yaşanan turist sayısındaki azalma İngiliz turistleri de etkiledi. Ancak Güney Ege’nin güvenlik açısında bir problemi yok. Terörlü mücadelede alınan önlemlerle bu yıldan başlayarak turizm ülkemizde normal seviyesine dönecektir” diye konuştu. 

İNGİLTERE İLE İLİŞKİLERİMİZ ÜST DÜZEYDE 

Türk-İngiliz ilişkilerinin 18. Yüzyıla dayandığını kaydeden Koçak, “İngiltere ile Avrupa Birliği ve uluslararası düzeyde ilişkilerimiz var. AB’den Birleşik Krallık ayrılmış olsa da İngilizler Türklerin AB üyeliğini her zaman destek vermiştir. Aslında Türkiye açısından da İngiltere’nin Brexit süreci örnek teşkil edebilir. Çünkü Brexit’in ardından İngiltere’de işsizliğin genel anlamda azaldığını söyleyebiliriz. Fakat Türkiye’nin AB’ye üyelik süreciyle ilgili politikası devam edecektir. İngiltere ile ticari işbirliğimiz diğer Avrupa ülkelerine oranla daha üst düzeyde. Terörle mücadelede de işbirliğimiz var. 15 Temmuz darbe girişimine İngiltere hızlı bir reaksiyon gösterdi. Bunu Türk milleti takdirle karşıladı” ifadelerini kullandı. 

AYDIN’DA YAŞAYAN İNGİLİZLER MUTLU 

Turizm sezonu öncesi genellikle İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya'daki yetkililerle görüştüğünü anlatan Moore, “Her yıl çok sayıda İngiliz vatandaşı Türkiye’ye geliyor. Güvenlik nedeniyle belki geçen yıl turist sayısı azaldı. Bu yıldan itibaren Aydın’a gelen İngiliz turist sayısı istikrarlı şekilde devam edecek. Türk yetkilerin güvenlik nedeniyle çabalarıyla yavaş yavaş artacak. Aydın’ın cazibesi İngiliz turistler için çok fazla. Aydın’da İngiliz toplumu çok mutlu. Ben onlara diyorum ki; ‘Aydın’da yerli toplumla entegre olun.’ Aydın’da yaşayan çok fazla İngiliz var. Aydın’ı ziyaret etmeyi çok seviyorum” dedi. 

Konuşmaların ardından Vali Koçak,  Büyükelçisi Richard Moore’ya ziyaret esnasında çekilmiş çerçeveli fotoğraf ile kentin yerel ürünlerinden oluşan hediye sepeti verdi.