Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından yürütülmekte olan  Erasmus+ Stratejik Ortaklık, Mesleki Eğitim projesinin Final Toplantısı  İtalya’nın Salerno kentinde gerçekleştirildi.
Salerno Valiliği ve Salerno Ticaret Odası’nın davetleri üzerine Final Toplantısına Aydın Valisi Yavuz Selim KÖŞGER, Valilik AB ve Dış İlişkiler Bürosu görevlileri, Aydın Ticaret Borası temsilcileri  katıldı.
SALERNO Grand Otelde, Atina Ticaret Odası, Lyon Ticaret Odası, Castellon Üniversitesi, ESPAİTEC Bilim ve Teknoloji Merkezi,  IAT –Endülüs Teknoloji Enstitüsü, Milan Ticaret Odası Özel Teknik Destek Ajansı FORMAPER, KOBİ’ler, çeşitli kurum ve kuruluş ile ulusal ve yerel basın temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Salerno Ticaret odası başkanı Andera Pete Türkiye’den Aydın Valisi sayın Yavuz Selim KÖŞGER’İ ağırlamaktan dolayı çok memnun olduklarını, Türkiye’ye ülke olarak  değer verdiklerini, iki ülke arasındaki sosyal, ekonomik ve ticari ilişkileri  önemsediklerini belirtti.
Vali Yavuz Selim KÖŞGER misafirperverliklerinden dolayı teşekkürlerini ileterek, her iki ülkenin pek çok konuda ortak köklü bir Akdeniz kültürüne sahip olduğunu, bu anlamda tarih boyunca ikili ilişkilerin devam ettiğini, Aydın olarak da sosyal, ticari ve ekonomik ilişkileri daha da ileri noktaya taşımak istediklerini belirtti. Aydın ile benzer coğrafi ve beşeri özelliklere sahip olan  Salerno’nun, ticaret odası başkanı sayın Andrea’nın da  belirttiği üzere toplam ihracatının 2016 yılında 2.3 Milyar Euro olduğunu, ve bunun %60’nı da tarım ve gıda ürünlerinin oluşturduğunu, bu anlamda Aydın’ın tarım ve jeotermal alanındaki potansiyellerini daha iyi değerlendirip, özellikle tarım ve gıda alanındaki ihracat oranlarını  artırmak üzere karşılıklı işbirliği çalışmalarını devam ettireceklerini belirtti.
İtalya Ulusal  Ajansı tarafından 272 bin Avro bütçeyle 5 ülkenin ortaklığında yürütülen “MIND; Pazarlama, Uluslararasılaştırma ve Kalkınma” ((Marketing, Internationalisation and Development) projesi kapsamında ‘Uluslararası ‘Uluslararası Dış Ticaret ve Pazarlama Yöneticisi’ mesleki yeterlilikleri belirlendi ve bu yeterliliklere uygun E-Öğrenme Ortamı oluşturularak,  5 ülkeden toplam 122 ‘Uluslararası Dış Ticaret ve Pazarlama Yöneticisi’ adayı yetiştirildi. Tarım ve Gıda alanında faaliyet gösteren KOBİ’lere yönelik olarak mevcut durum analizi yapılarak, ihracat planları oluşturuldu.